Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

1 2 3 4 5 »

Všeobecné informácie

Zemepisná poloha
Rumunsko leží v juhovýchodnej Európe. Radí sa medzi Balkánske krajiny. Susediace štáty sú: Maďarsko, Ukrajina, Moldavsko, Srbsko a Bulharsko. Výhodou Rumunska je prístup k moru (350 km pobrežia Čierneho mora). Najväčším rumunským prístavom na brehu Čierneho mora je Konstanca.


Členenie
Povrch krajiny je rozdelený do niekoľkých častí. Veľkú časť zaberajú Karpaty, ktoré sa tiahnu od severu k východu. Najznámejšia časť Karpatského oblúka sú Transylvánske Alpy. Tu mal podľa legendy svoj hrad gróf Drakula. Vysoké pohoria sú popretkávané mnohými riekami. Hranicu s Bulharskom tvorí rieka Dunaj.


Rozloha
237.500 kilometrov štvorcových


Počet obyvateľov
22,7 mil. obyvateľov


Zloženie obyvateľstva
Etnicky tvoria majoritnú časť Rumuni, ale zastúpenie tu má aj Maďarská menšina. Väčšina obyvateľstva sa hlási k rumunskému pravoslávnemu vierovyznaniu. Časť obyvateľstva (asi 5 percent) sú rímskokatolíci a rovnaká časť sa hlási ku gréckej pravoslávnej cirkvi.


Hlavné mesto
Hlavné mesto Rumunska je Bukurešť.


Mena
LEU - leu (lei)


História
Rumunsko malo svoje dejiny späté s Rímskou ríšou. Na začiatku nášho letopočtu na jeho území bola rímska provincia Dacia. Počas nasledujúcich storočí bolo civilizované románske obyvateľstvo napádané germánskymi kmeňmi, Húnami, Avarmi, ale aj Turkami. V 14. storočí bolo pod nadvládou Osmanskej ríše. V 18. storočí je badať silný vplyv Ruska. Koncom 19. storočia získalo Rumunsko nezávislosť, ale borilo sa s národnostnými a ekonomickými problémami. V tomto čase bolo súčasťou Rumunska aj Moldavsko, ktoré však v r. 1940 okupoval Sovietsky zväz. Po snahe Rumunska o navrátenie okupovaného územia si Sovietsky zväz útokom na Rumunskú monarchiu udržal Moldavsko a výrazne zmenil politické pomery v Rumunsku. Ďalší vývoj bol riadený komunistami. Až revolučné obdobie r. 1989 a 1990 ukončilo komunistický režim. Ekonomicky sa krajina bude spamätávať ešte dlhý čas. Po obnovení turistických centier na čiernomorskom pobreží a vybudovaní infraštruktúry by sa mohlo stať turisticky vyhľadávanou krajinou. Najprv sa však musí vysporiadať s vlastnou chudobou.

Turistické informácie

Víza
Nie sú potrebné.


Očkovanie
Nie je potrebné.


Vzdialenosť
Letecky cca 2 hodiny.


Bezpečnosť
Rumunsko vzhľadom na nízku životnú úroveň nie je celkom bezpečnou krajinou.


Zdravotníctvo
Zdravotníctvo je na nízkej úrovni, zdravotný stav obyvateľstva je bohužiaľ pomerne zlý. Doporučujeme zdravotné a cestovné poistenie.


Turistická sezóna
Čiernomorské pobrežie je navštevované počas letných mesiacov. Vnútrozemie je obľúbené pre svoju krásnu prírodu. Horolezci a návštevníci zabudnutých miest sem chodia od jari do jesene. Túram sa treba vyhnúť počas mája a júna, nakoľko sa v tomto období vyskytujú silné a dlhotrvajúce búrky.


Obchody, banky, zmenárne
Obchodná sieť je zatiaľ v štádiu rozvoja. Zásobovanosť obyvateľstva je nízka. Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách alebo výnimočne v hotelových zmenárňach.


Jazyk
Úradným jazykom je rumunský jazyk. Čiastočne sa tu dá dohovoriť anglicky a rusky.


Počasie a podnebie
Podnebie Rumunska ovplyvňuje kontinentálne podnebie. Studené zimy a horúce letá sú typické pre väčšinu územia. Hlavné mesto má priemernú teplotu vzduchu v januári mínus 3 stupne Celzia a v júli až 23 stupňov Celzia. Zrážky sú tu primerané, dosahujú iba 580 mm ročne.

Pamiatky a atrakcie

 • Oradea - Biskupský dóm
 • Curtea de Argeş - Kniežací kostol, Biskupský chrám
 • Bukurešť - Palác Mogoşoaia, Kostol Stavropoleos
 • Iaş - Chrám Troch svätých
 • Satu Mare - Katedrála
 • Najvyššia hora: Moldoveanu - 2.543 metrov nad morom patrí k pohoriu Fagars.
 • Priehrada na rieke Argeş
 • Pevnosť Poenari - sídlo Draculu z r. 1459. Transylvániu spropagoval román Brama Stockera - Dracula, ktorý opisuje krutovládcu Draculu (vlastným menom Vlad Tepes) z 15. storočia. Hlavným mestom Transylvánie je Kluž, u nás nazývané aj Kolžvár (mnohým bude mesto bližšie vďaka koložvárskej kapuste).
 • Sighisoara (Segesvár) je miestom narodenia Vlada Tepesa. Centrum Sighisoary patrí do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V meste nájdete historické obranné veže, a jediný orloj v Rumunsku.
 • Sedmohradsko sa pýši mnohými hradmi (Bran, Rasnov) a vzácnymi kostolíkmi, či starými kláštormi (Brancoveanu v malebnom mestečku Sambata).
 • Jazierko Piclele mari - leží v Karpatoch. Zvláštnosťou jazierka sú bublinky, ktoré vyvierajú z bahna. Bublinky vytvára plyn metán.
 • Pohorie Retezat - patrí medzi najnavštevovanejšie pohoria v Rumunsku. Má krásne hory a lesy, čisté jazerá, bohatú faunu a flóru. Raj pre milovníkov horskej turistiky v nedotknutom prostredí.
 • Pohorie Apuseni - je známe nielen krásnou prírodou, ale aj množstvom jaskýň.
 • Zimné strediská: Poiana Braşov, Predeal, Sinaia, Vârful cu Dor, Varful cu Dor, Păltiniş a Semenic.
 • Letoviská pri Čiernom mori: Mamaia, Neptun, Olimp oraz Eforie Nord.

Mapa

Video