Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Všeobecné informácie

O destinácii

Zemepisná poloha
Ostrov Symi patrí K Dodekanským ostrovom a leží v Egejskom mori 41 km severozápadne od ostrova Rhodos a 9 km západne od tureckého pobrežia. K ostrovu patria ešte severne položené ostrovčeky Nimos, Sesklo, Chondros, Diavates, Gialesino, Kouloundros a Marmaras.
Rozloha
67 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
2.500 obyvateľov
Hlavné mesto
Symi
Mena
EUR (euro)

Symi je jeden z najmalebnejších gréckych ostrovčekov ležiaci len pár kilometrov od brehov ostrova Rhodos. Hlavnými turistickými magnetmi ostrova sú krásne pláže v romantických zátokách a jeden z najmalebnejších prístavov Grécka a zároveň aj hlavné mesto ostrova. Ostrov, pôvodne známy ako rodisko Troch Grácií, dnešné meno je odvodené od nymfy Syme, ktorá bola Poseidonovou manželkou, je len riedko porastený. Veľkú časť ostrova tvoria holé skaly, ktoré nedokážu zadržať aj tak slabé zrážky a pitná voda musí byť nákladne dovážana v cisternových lodiach. Pobrežie je veľmi členité s dĺžkou 11,5 km, vnútrozemie je hornaté a najvyššia hora ostrova meria až 617 m.n.m. Takmer všetkých 2.500 miestnych obyvateľov žije v rovnomennom hlavnom meste Symi, ktoré je rozdelené do charakteristických oblastí - Yialos je hlavný prístav (Dolné mesto) a Chorio, "dedina", je Horná mesto. Pod Chorio, južne od Yialos, je údolie Pedi Bay a na sever Yialos zátoka Nimborios. Okolo hlavného mesta sa nachádza ešte niekoľko ďalších malých dedín, zvyšok ostrova je takmer neobývaný. V minulosti sa tu darilo námornému obchodu, stavbe lodí a lovu morských húb. Pokles stavby parníkov ako aj pokles záujmu o morské huby viedol k hospodárskemu úpadku ostrova. Teraz je ostrov opäť na vzostupe a to vďaka turistickému ruchu. Symi bol osídlený už v predhistorickej dobe a v priebehu storočí sa tu vystriedali mnohé národy ako napr. Rimania, Byzantínci, Johaniti, Turci, Taliani, Briti a až po roku 1948 sa stal súčasťou Grécka. Na ostrove funguje autobusová doprava len medzi prístavom Yialos do dediny Choria a údolia Pedi Bay. K dispozícii sú tu však požičovňa a prenájom mopedov resp. sa dá po ostrove pohybovať aj pešo.

Vzdialenosť od letiska

Letecky na ostrov Rhodos. Letisko sa nachádza asi 15 km od hlavného mesta Rhodos, pri dedinke Paradissi. Z ostrova Rhodos preprava na Symi trajektom cca 90 min. alebo rýchloloďou cca 50 min.

Vzdialenosť od Bratislavy

2.276 km

Dĺžka letu

2 hod. 50 min. - 3 hod.

Dĺžka trasy

cca 31 hodín (bez prestávok)

Pláž

Na ostrove sú nádherné, takmer súkromné pláže (piesočnaté resp. kamienkové), nachádzajúce sa v krásnej drsnej prírode skál a romantických zátok. Dostať sa na takéto pláže je často možné iba loďou. Medzi najznámejšie patrí nádherná piesočnato-kamienková pláž Agios Nikolaos s pozvoľným vstupom do mora alebo pláž Agia Marina, miesto je vhodné na šnorchlovanie, je tu taverna a aj preslávená miestna kaplnka, kde sa často konajú svatby. Autom sa potom dá dôjsť k nádhernej prírodnej zátoke Pedi s kamienkovou plážou alebo zátoke Nimborios, kde vás okrem krásneho kúpania čaká aj niekoľko príjemných taverien. Veľmi pôsobivá je pláž Agios Georgios vďaka, ktorú obklopujú 300 m vysoké skaly a tiež malebná pláž Nanou a mnoho ďalších.

More

Azúrovo modré a čisté.

Výlety

  • Hlavné mesto Symi - jediné mesto na ostrove, s malými domčekmi postavenými po kopcoch nad malebným prístavom. V minulosti významné mesto, ktoré prekvitalo najmä vďaka morským hubám, ktoré sa zbierali v okolí ostrova. Mesto sa delí na časti Yialos (Dolné mesto) a Chorio (Horné mesto). V dolnej časti mesta sa nachádza množstvo taverničiek, kaviarní i obchodíkov so suvenírmi, bylinkami a korením, dominuje mu Veľká hodinová veža, ktorá je aj symbolom mesta, Hornému mestu dominuje chrám Panayia, nachádza sa tu aj Archeologické a folklórne múzeum alebo Námorné múzeum, západne od mesta leží kláštor Roukounióti. V meste sa nachádza aj 14 kostolov.
  • Kláštor Moni Panormitis z 18. storočia - najznámejší spomedzi 200 rôznych kláštorov. kostolov a kaplniek na ostrove, nachádza sa na juhu ostrova v hlbokej a uzavretej zátoke. Je postavený na základoch bývalého kláštora, ktorý tu bol postavený už v 5. alebo 6. storočí na mieste antického chrámu boha Poseidona. Nacháda sa tu pekná, bohato zdobená, pseudobaroková zvonica, postavená v roku 1905, v objekte kláštora je múzeum, kde sú umiestnené ikony, cirkevné rúcha, cenné rukopisy a ďalšie predmety a kostol zasvätený archanjelovi Michaelovi.
  • Kláštor Roukounióti - západne od mesta Symi  s krásnymi zachovalými freskami, je potrebné sa informovať, kedy je kláštor otvorený a prístupný
  • Letovisko Emboriós - je malé letovisko západne od hlavného mesta, je tu možné si pozrieť aj zvyšky mozaiky na zemi z ranokresťanské doby
  • Údolie Pedi - je súčasťou mesta Symi, od ktorého je oddelené vysokým kopcom, nachádza sa tu vlastná pláž mesta Symi, voda tu však nie je vždy čistá, pláž je kamienková. Je tu niekoľko reštaurácií, kostol Agios Georgios (sv. Jiří) a kostol Agia Triada (sv. Trojice).

Mapa

Táto web stránka používa k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookies. Viac informácií. Súhlasím