Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Destinácie

Všeobecné informácie

Články

1 2 »

O destinácii

Zemepisná poloha
Ostrovček Skopelos leží približne 30 km od gréckej pevniny, od polostrova Pelion. Patrí ku skupine ostrovov Sporady a leží neďaleko ďalších sporadských ostrovov Skiathos a Alonissos. Dĺžka ostrova je asi 45 km, šírka okolo 10-12 km.
Rozloha
cca 90 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
5.000 obyvateľov
Hlavné mesto
Skopelos (Chora)
Mena
EUR (euro)

Malebný ostrovček Skopelos je údajne najzelenejším zo všetkých gréckych ostrovov (býva nazývaný "smaragd Egejského mora") a hoci je druhým najväčším ostrovom súostroovia Sporady, nepatrí prekvapivo k tým najnavštevovanejším, a tak nie je až toľko zasiahnutý cestovným ruchom., aký poznáme z iných gréckych destinácií. Napriek tomu je dostatočne vybavený, aby naplnil požiadavky všetkých návštevníkov. Skopelos, tak ako aj susedný ostrov Skiathos, preslávil najmä známy filmový muzikál Mamma Mia, ktorý sa v septembri 2007 nakrúcal práve tu. A aj vďaka tomuto filmu sem prichádzajú turisti možno so skrytou túžbou prežiť počas dovolenky časť romantického deja z muzikálu „Mamma Mia“. Viac ako polovica územia ostrova je pokrytá píniovými lesmi. Veľká väčšina ostrova je hornatá, ale nájdu sa tu aj úrodné nížiny. Severovýchodné pobrežie ostrova je strmé, tvoria ho väčšinou skalnaté útesy a jediná väčšia a prístupná zátoka je v hlavnom meste Skopelos. Juhovýchodné pobrežie má miernejší profil, cesta tu na niekoľkých miestach vedie takmer na úrovni mora a pláže sú dobre dostupné. Rovnomenné hlavné mesto ostrova Skopelos alebo tiež Chora je súčasne hlavným prístavom a centrom administratívy, kultúry a obchodu a žije v ňom viac ako 3.000 obyvateľov a nechýbajú tu mnohé taverny, reštaurácie, bary a hudobné kluby, ale ani obchodíky s najrôznejším tovarom. Výhodou ostrova je, že sa po ňom dá pohybovať výhradne na motocykloch a autách, cesty sú v relatívne dobrom stave, ale je ich málo. A jedinou nevýhodou je fakt, že Skopelos patrí skôr medzi drahšie destinácie.

Vzdialenosť od letiska

Letecké spojenie na ostrov Skiathos cca 2 hod. 20 min., potom rýchloloďou na Skopelos cca 45 min. resp. prílet na ostrov Volos, na letisko Anchíalos a ďalej loďou na Skopelos cca 2,5 - 3 hod.

Vzdialenosť od Bratislavy

1.500 km

Dĺžka letu

2 hod. 20 min.

Dĺžka trasy

cca 20 hodín

Pláž

Ostrov má 67 km dlhé členité pobrežie a veľa pekných pláží (niektoré z najkrajších pláží a zálivov v Egejskom mori), piesočnatých alebo kamienkových, ktoré poskytujú slnečníky, lehátka, občerstvenie, vodné športy a ďalšie atrakcie, ale aj také, ktoré sú ukryté ďaleko od ostatných na odľahlých miestach, v malebných zátokách s panenskou prírodou a poskytujú nerušené súkromie. Najväčšou a údajne aj najkrajšou plážou ostrova je Milia ležiaca na severe neďaleko letoviska Panormos s veškerým plážovým servisom. Z ďalších pláží sú to napr. Adrina, Agnonda, Armenopetra, Elios, Glyfoneri, glister, Hovolo, Kastani, Limnonari, Loutraki, Panormos, Perivoli alebo Velanio (nudistická pláž). Na väčsinu pláží sa dá dostať požičaným autom alebo malým motocyklom resp. dopraviť autobusom.

Šport

Vodné športy.

Výlety

Pamiatky, atrakcie, výlety

 • Hrad Kastro - v hlavnom meste - je pozostatkom pôvodného opevnenia, vystavať ho nechal Filip Macedónsky v 4. storočí p.n.l.
 • Ľudové múzeum - v hlavnom meste ostrova Skopelos, návštevníci sa môžu zoznámiť s tým, ako tu v minulosti prebiehali poľnohospodárske práce, ako vyzerali niektoré miestnosti vtedajších obydlí a ako v nich ľudia žili a hospodárili alebo ako trávili voľný čas. ObdivovaT môžeme nap. výšivky, maľované a inak zdobené predmety, keramiku a najrôznejšie nástroje.
 •  Múzeum kultúrneho dedičstva a knižnica Perseus Athineos - v mestečku Glossa (nachádzajú sa tu napr. rukopisy, predmety námorníkov a osobné potreby, fotografie, umelecké diela a iné)
 • Sedoukia  - mystické miesto, ktoré ukrýva pirátske hrobky na hore Karia, z ktorej je aj nádherný výhľad na okolitú krajinu. Hrobky sú ručne vytesané do tvrdej skaly a majú podobu akýchsi truhiel či sarkofágov zakrytých kamenným vekom.
 • Selinous - pozostaky antického mesta, respektíve jeho vzácne pozostatky,neďaleko Loutraki, prístavu pri mestečku Glossa. Nachádzajú sa tu zvyšky opevnenia a Athéninho chrámu z obdobia pred viac ako 2.000 rokmi. Pod ňou, v zálive Velanio, sa nachádzajú pozostatky rímskych kúpeľov.
 • Dedinka Stafilos - cca 4 km od hlavného mesta ostrova, nachádzajú sa tu vzácne pozostatky z osídlenia ostrova z mykénskeho obdobia a niektoré cenné artefakty, ktoré tu boli  bjavené sú dnes vystavené v Aténach v Národnom archeologickom múzeu.
 • Mestečko Glossa - druhé najväčšie mesto ostrova a prístav leží vysoko nad morom na západnom pobreží dodnes si zachovalo vysokú mieru autenticity a pôvodnej gréckej atmosféry. Nájdeme tu i niekoľko historických pamiatok najmä z rímskej doby, zvyšky antických kúpeľov, pevnosti a Athéninho chrámu.
 • Letovisko Agnontas - malé prímorské mestečko s prístavom, s niekoľkými tavernamy s tradičnou gréckou kuchyňou. Pláž je tu pomerne malá, ale cca 1,5 km sa nachádza pláž Limnonari, krásna pláž pokrytá bielym pieskom, k dispozícii za poplatok ležadlá a slnečníky, priamo na pláži sa nachádza aj vonkajší bazén a taverna.
 • Mesto Skopelos (nazývané tiež Chora) -hlavné mesto a správne stredisko ostrova, leží v severnej časti u širokej prístavnej zátoky. Mesto je mestskou pamiatkovou zónou, dominantou mesta je hrad Kastro s kostolíkom Ag. Athaniasios.
 • 360 kaplniek a kostolov  - najznámejšími bazilika Agios Athanasios, postavená na mieste chrámu bohyne Atény. Väčšina kostolov však býva počas roka uzavretá a otvárajú sa len na cirkevné sviatky. Kláštor Agia Varvara, postavený v 17. storočí, stojí niekoľko kilometrov severne od hlavného mesta Skopelos a pripomína skôr starobylú tvrz so silným opevnením. V blízkosti kláštora sa nachádza ďalšia cirkevná pamiatka - kláštor Agios Ioannis Prodromos. Kláštor Agios Riginos cca 2 km juhozápadne od hlavného mesta ostrova stojí uprostred zelene a svojou konštrukciou pripomína stredoveký hrad. Bazilika Agios Athanassios zo 17. storočia bola postavená na zvyškoch pôvodného chrámu bohyne Atény. Kaplnka Agios Ioannis z 18. storočia patrí k ženským kláštorom. Nachádza sa na skalisku neďaleko prístavu Glossa. Kostol Zvestovania Panny Márie z 18. storočia stojí asi 3 km od hlavného mesta Skopelos.
 • Výlet na ostrov Alonissos alebo iné okolité neobývané ostrovy

Zábava

Na ostrove nestretnete hlučné davy anglických návštevníkov, nehrozí Vám žiadna masová zábava, diskotéky, ale ak si chcete vo dvojici vychutnať pokoj, úžasne čisté more, prírodné krásy, zeleň a autentickosť gréckeho ostrovného sveta, tak Skopelos je pre Vás určite to "pravé orechové".

Mapa