ÚVOD » Grécko » Skiathos » Kukunaries

Skiathos Palace
★★★★

Popis hotela
Termíny
Oblasť a mapa
* Toto je iba základný neoficiálny popis hotela, detailný popis zájazdu nájdete v konkrétnom termíne, ako Popis zájazdu.
Zariadenie momentálne nemá žiadne termíny v ponuke.

O destinácii

Zemepisná poloha
Ostrov Skiathos leží v severnom Egejskom mori, v súostroví Sporady (Skiathos, Skopelos a Alonissoses) 4 km východne od juhovýchodného cípu polostrova Magnesia na gréckej pevnine. Najbližším ostrovom je východne ležiaci ostrov Skopelos. Ostrov je relatívne malý, meria len 13 km na šírku.
Rozloha
 cca 50 kilometrov štvorcových
Počet obyvateľov
cca 6.000 obyvateľov
Hlavné mesto
Skiathos (Chora)
Mena
EUR (euro)

Skiathos je malebný a turistami veľmi obľúbený a hojne navštevovaný ostrov. Veľa turistov na tento ostrov prilákal aj fakt, že sa tu natáčali niektoré scény zo známeho muzikálu Mamma Mia. Ostrov je preto veľmi dobre prispôsobený cestovnému ruchu a turistická vybavenosť je na vysokej úrovni. Je známy po celom svete a to aj vďaka svojim tyrkysovým lagúnam a zlatým piesočným plážam a je prezývaný tiež ostrovom "mladosti". Mestečká (väčšinou postavené kaskádovo do kopcov, sa skladajú sa z bielych domčekov s červenými strechami a sú prepletené labyrintom uličiek) a letoviská ležia najmä okolo južného pobrežia, kde je veľa pláží a tiež hlavné mesto ostrova Skiathos (mestu hovorí tiež Chora = prístav). Na druhej strane, severné pobrežie ostrova je skalnaté, sever je charakteristický borovicovými lesmi, kláštormi a kostolmi. Okolo pobrežia je ostrov ovplyvnený cestovným ruchom avšak vo vnútrozemí je nádherná nedotknutá, panenská príroda s hustou vegetáciou prevažne borovicových lesov a olivovníkov. Ostrov je len mierne zvlnený a najvyšší vrchol Kurupi meria 432 m.n.m. a leží v severnej časti ostrova. Hlavným mestom, prístavom a správnym strediskom ostrova je mesto Skiathos, ktoré je prepletené labyrintom uličiek s kvitnúcimi kríkmi a mnohými tavernami, obchodíkmi a kaviarňami. Skiathos je ostrovom príjemného leňošenia pri pláží, menších výletov a prechádzok do vnútrozemia s bujnou vegetáciou, no užijú si tu aj milovníci zábavy, dobrého jedla a nakupovania. Najnavštevovanejšie letoviská ostrova sú Agiha Paraskevi, Kukunaries, Megali Ammos, Skiathos, Vromolimnos.

Vzdialenosť od letiska

Na ostrove Skiathos je medzinárodné letisko Skiathos Airport "A. Papadiamantis".

Vzdialenosť od Bratislavy

cca 1.470 km cez Maďarsko, Srbsko, Čiernu horu do gréckeho prístavu Volos. Odporúčame potom aj trajekty z Thessaloniki, alebo prístavu Agios Konstantinos v blízkosti letoviska Kamena Vourla.

Dĺžka letu

cca 2 hod. 20 min.

Dĺžka trasy

cca 18 hodín

Pláž

Na to aký je ostrov malý, je tu pomerne veľa (cca 60) dobre vybavených pláží (hlavne na južnom, juhozápadnom a juhovýchodnom pobreží, severné pobrežie je skalnaté), ktoré sú pokryté jemným bielym pieskom a vhodné aj pre plavcov začiatočníkov ako aj pre rodiny s malými deťmi (pozvoľný vstup do mora). Najväčšie pláže Banana beach, Koukounari (najkrajšia pláž ostrova), Platanias beach (pri mestečku Platanias), Kanapista beach, Achladies a Megali Amos (pri hlavnom meste). Neďaleko sú tiež Agia Eleni, Agia Paraskevi (pláž s možnosťou vodných športov), Banana (pláž pripomínajúca naozaj banán a je rajom najmä pre mladých ľudí ), Ftelia (pekná piesočnatá pláž), Kalamaki (pláž s krásnou scenériou), Kolios, Lalaria (pláž, ku ktorej sa dostať len po mori), Maratha, Megas Gialos (malá pláž s bielym pieskom a vysokými skaliskami), Troulos, Tzaneria, Vassilias (pláž obklopená údajne najkrajšou prírodou na ostrove), Vromolimnos (dlhá, nekonečná pláž) a Xanemos (nudistická pláž). Na plážach sú vynikajúco vybavené bary, toalety, sprchy, lehátka s jednotnou cenou na celom ostrove. Väčšina pláži bola ocenená modrou vlajkou.

More

Nádherné tyrkysovo modré a teplé.

Šport

Napriek tomu, že ostrov má len  necelých 50 kilometrov štvorcových, ponúka veľa možností na rekreáciu a odpočinok, ale aj turistiku, cyklistiku, vodné športy, potápanie a ďalšie aktivity.

Výlety

Na ostrove Skiatos nie je veľa historických pamiatok, nachádzajú sa tu však ruiny stredovekého mesta Kastro s krásnou vyhliadkou, ležiaceho na najsevernejšom výbežku Skiatosu, aj niekoľko kostolov a kláštorov zachovaných z čias tureckej okupácie.
 

  • Stredoveké mestečko Kastro s atmosférou dávnych časov
  • Hlavné mesto a prístav Skiathos - v lete rušné turistické centrum, prvé známky o jeho osídlení pochádzajú z 8. storočia pred n.l. a mesto bolo využívané ako vojenský alebo obchodný prístav. Od roku 1540 patrilo mesto pod nadvládu Turkov (cca 300 rokov). Skiathos sa nachádza v prekrásnom zálive a je postavané kaskádovito vo svahu, centrum je labyrintom úzkych uličiek s množstvom obchodíkov a reštaurácií. Do mesta vedie len jedna jediná hlavná cesta, ktorá zároveň spája mesto s neďalekým medzinárodným letiskom Papadiamantis. Alexandros Papadiamantis bol významným spisovateľom, ktorý sa tu narodil a má tu aj múzeum. Mesto Skiathos poskytlo aj ideálne romantické kulisy pre scény známeho filmového muzikálu Mamma Mia. Nachádza sa tu Katedrála s množstvom ikon a svätých relikvií, kostoly Agios Fanourios a Agios Nikolaos, z ktorých si môžete vychutnať prekrásny výhľad na hrad, ktorý po stáročia slúžil ako útočisko pred nájazdmi pirátov a Turkov.
  • Kláštor Evangelístria (cca 4 km od hlavného mesta) z 18. storočia s byzantskou kaplnkou, ktorý v gréckej oslobodzovacej vojne slúžil ako úkryt povstalcom, v katakombách sa skrýva malé múzeum a v kaplnke vás ovanie vôňa kadidla
  • Opustené kláštory Charalampos, Kechriá alebo Kounístras
  •  Miestne pláže - na čele s plážou s jemným pieskom Koukounaries, veľa navštevovaná je tiež krásna pláž Lalaria s bielymi kamienkami a známou "deravou" skalou, ktorá sa volá Tripia Petra,  na pláž je možné dostať sa len loďou
  • Výlet loďou na okolité ostrovčeky
  • Dom gréckeho spisovateľa Alexandra Papadiamantisa - zvečnil atmosféru, zvyky a tradície ostrova v mnohých poviedkach
  • Výlet do vnútrozemia - krásna príroda, borovicové, olivové háje vinohrady

Zábava

Na Skiathos sa jazdí hlavne za zábavou a nádhernými plážami.

Mapa