UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
  Nájdite si svoju dovolenku
  Vybrať kriteriá

  Záruka najnižšej ceny
  Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

  Široká ponuka zájazdov
  Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

  Autom do Chorvátska, trasy cez Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko

   - 1
  Margaréta Koklesová
  6.3.2019

  Autom do Chorvátska, trasy cez Maďarsko, Rakúsko a Slovinsko - Obsah

  Pri chorvátskom mori môžete byť za necelých 6 hodín. Najrýchlejšia cesta vedie cez Rakúsko, najpohodlnejšie je to cez Maďarsko. Ak vyrazíte v sezóne a v čase výmeny turnusov, pripravte sa na kolóny – Chorvátsko je nádherná krajina, ktorá je obľúbeným cieľom nielen slovenských dovolenkárov.

  Chorvátsko nás láka z mnohých dôvodov. Dohovoríme sa aj bez znalosti cudzieho jazyka, ceny sú porovnateľné s tými našimi, pripravené sú ubytovania od výmyslu sveta a najmä – nečaká nás žiadna nekonečná cesta. Celú rodinu dostaneme k moru pohodlne autom. A za pár hodín.

  Ak ešte nemáte zarezervované ideálne ubytovanie, poponáhľajte sa. Kapacity sa rýchlo míňajú. Kompletnú ponuku nájdete tu.

  Príprava na cestu

  Najdôležitejšie je zvoliť ideálny čas na cestu. Väčšina turnusov sa strieda v sobotu. Najhoršia možnosť je vyraziť na cestu piatok poobede. Na diaľniciach bude kopec turistov a v kolónach si počkáte aj niekoľko hodín. Ak je to čo i len trochu možné, zarezervujte si začiatok i koniec dovolenky na pracovný deň – napríklad streda – streda. Ak niečo také možné nie je, vyrazte aspoň piatok v noci. Ak máte na zadných sedadlách deti, možno cestu aj prespia. Ideálny čas na cestovanie vždy zverejňuje aj Chorvátske turistické združenie.

  Nezabudnite si tiež skontrolovať auto – lekárničku, platné papiere k poistke, rezervu, skontrolujte si hladinu oleja i počet reflexných viest (každý pasažier by mal mať jednu).

  navigácia na ceste na dovolenku

  NAJZNÁMEJŠIE TRASY DO CHORVÁTSKA

  Zo Slovenska vedú do Chorvátska dve trasy – cez Maďarsko a cez Rakúsko a Slovinsko. Čakajú vás diaľnice a pomerne dobrá kvalita ciest.

  Cesta cez Maďarsko – krátka a lacná

  Túto trasu často využívajú ľudia zo západného a stredného Slovenska. Cesta vedie na juh po západnej časti Maďarska. Je pomerne krátka, takže ušetríte pohonné hmoty. Zdržať vás ale môže prechod cez obce (Sárvár, Vásvár, Hegyfal). Ak vyrážate z Bratislavy, najjednoduchšie je ísť po diaľnici (M1 a M15) na Mosonmagyaróvár, pred Gyorom odbočiť na diaľnicu M85 a následne na M86.

  Bez ohľadu na to, ktorou cestou sa rozhodnete ísť, najlepšie je pripojiť sa ešte v Maďarsku na diaľnicu. Do Chorvátska vojdete cez hraničný prechod Letenve-Goričan. Čakajú vás hraničné kontroly, na prechod vám ale bude stačiť občiansky preukaz.

  Maďarská cesta vedie cez nížiny a neprináša mnoho dychberúcich výhľadov. Pokojne preto vyrazte na noc, vyhnete sa tak najväčším kolónam, na cestách bude menej policajných hliadok a ušetríte čas aj hraničných priechodoch.

  najkratšia cesta do Chorvátska

  Cesta cez Rakúsko a Slovinsko - najrýchlejšia

  Väčšina navigačných systémov vám ako najrýchlejšiu trasu vyhodí práve tú cez Rakúsko a Slovinsko. Napriek tomu nepatrí medzi najobľúbenejšie. Na pomerne krátky prechod cez Slovinsko potrebujete diaľničnú známku, čo celkovú cenu cesty dosť predraží.

  Ak vyrazíte z Bratislavy, držte sa smerom na Viedeň. Ešte pred Viedňou odbočte na juh (Graz) a pokračujte po rakúskej diaľnici A2 smerom na Klagenfurt/Villach. Vo Viedni by ste sa totiž kolónam nevyhli. Následne odbočte na diaľnicu A9 ku slovinským hraniciam. Cez Slovinsko idete približne 65 kilometrov (z toho 50 km po diaľnici A1 a posledných 15 kilometrov po rôznych dedinkách).

  Práve Slovinsko je však považované za najväčšiu nevýhodu tejto trasy. Krátky úsek diaľnice prejdete iba s platnou diaľničnou známkou, ktorá ale platí iba týždeň. Ak teda cestujete na klasickú dovolenku dlhú minimálne 7 noci, budete diaľničné známky potrebovať dve. Pár desiatok kilometrov vám cenu dopravy navýši.

  Dobrá správa ale je, že slovinskej diaľnici sa dá vyhnúť. Ešte v Rakúsku na diaľnici A9 musíte zísť na exite 226 Gersdorf na cestu 69 smer Mureck. Mureck je pohraničné mestečko po ktorého prejazde sa ocitnete v slovinskom Trate. Následne pokračujete cez Lenart do Pjutu. V Pjute máte niekoľko možností ako sa dostať do Chorvátska:

  • Najjednoduchšia je trasa po E59 – je to však cesta pred hraničným prechodom Gruškovje/Macejl, ktorý je dosť frekventovaný.
  • Najrýchlejšie sú prechody Drenovec alebo Gradišč/Svetlin – ide o menšie, nenápadné prechody, kde sa vyskytuje málo áut. Po chvíľke sa dostanete na cestu číslo 35, zahnete na exit č. 4 (Sv. Kríža/Začretje) a napojíte sa na chorvátku diaľnicu A2. Vďaka tomuto manévru ušetríte množstvo času, ktorý by ste inak strávili v kolónach.

  najrýchlejšia trasa do Chorvátska

  Cesta cez Maďarsko II – pre vodičov, ktorí idú na istotu

  Ak je cesta do Chorvátska vaša prvá väčšia cesta, prípadne máte pred trasou k moru rešpekt, vyberte si túto trasu. Väčšinou pôjdete iba po diaľnici. Ak vyrážate z Bratislavy, bude táto trasa pre vás dlhšia. Z východného Slovenska je ale ideálna. Vďaka diaľnici sa pravdepodobne vyhnete kolónam alebo iným zdržaniam. Čaká vás skoro úplne rovná cesta, ktorú zvládne aj menej skúsený vodič.

  jednoduchá cesta do Chorvátska

  CESTA PO CHORVÁTSKU – do vášho letoviska

  V Chorvátsku je pomerne široká sieť diaľnic, vďaka ktorej sa pohodlne dostanete do vášho letoviska. Na diaľnici sa (podobne ako v Taliansku) platí mýto. Sto kilometrov diaľnice vás bude stáť cca 7 €. Pre lepšiu predstavu, od Maďarských hraníc po Zagreb zaplatíte za mýto cca 6€, k moru to bude minimálne ďalších 10 €. Nemilým faktom je, že ceny diaľnic sú v sezóne o 10% vyššie ako po zvyšok roka.

  Na mýtnych bránach môžete platiť eurami i chorvátskymi kunami. Vydajú vám ale vždy v kunách. Vybrať si môžete aj brány, na ktorých je možné platiť platobnou kartou.

  Ak chcete do Chorvátska vyraziť naozaj nízkonákladovo, môžete sa vyhnúť aj chorvátskej diaľnici. Hneď vedľa diaľnice A2 vedie súbežne bezplatná komunikácia č. 1, po ktorej sa dostanete až k Záhrebu. V centre ale počítajte so zdržaním. Ideálne je dať si chvíľku pauzu a prejsť si mesto. Je nádherné. Pri odchode z mesta sledujte záhrebskú Arénu, od nej vedie priama cesta z mesta. Pred vjazdom na diaľnicu A1 odbočte na Lučko, kde opäť začína cesta č. 1 a opäť ide súbežne s diaľnicou.

  KONEČNÁ DESTINÁCIA - ISTRIA

  Z chorvátskej diaľnice A1 zídete na exite č. 6 (Bosiljevo II). Je to kúsok za Záhrebom. Za exitom sa začína diaľnica A6 po ktorej dorazíde až do Rijeky. Následne sa napojíte na diaľnicu A8, ktorá vedie až do samotného stredu Istrie. Ak nechcete platiť mýto, v Karlovaci sa napojíte na neplatenú cestu č. 3, ktorou sa dostanete do Rijeky. Z Rijeky vedie už množstvo okresiek, po ktorých sa dostanete kamkoľvek v rámci Istrie.

  Pozrite si ponuku ubytovania v Istrii

  Dovolenka na Istrii

  KONEČNÁ DESTINÁCIA - MAKARSKÁ RIVIÉRA

  Od hraničného prechodu idete po diaľnici A2 až k Záhrebu. Na križovatke Lučko prejdete na diaľnicu A1 (malo by byť bez zdržania) po ktorej pôjdete viac ako 400 kilometrov až k exitu 28 (Šestanovace). Na Makarskú je to potom už iba pár minút jazdy. Druhou variantou je zísť z diaľnice na exite 29 (Zagyozd) – pozor, pôjdete aj cez spoplatený tunel Svieti Vlas alebo exit 30 (Ravča). Výber exitu je na vás, v závislosti od toho, v ktorej časti Makarskej máte zakúpené ubytovanie.

  Pozrite si ponuku ubytovania na Makarskej riviére

  Dovolenka na Makarskej riviére

  KONEČNÁ DESTINÁCIA - DUBROVNÍK

  Dubrovník je jedno z najvzdialenejších letovísk v Chorvátsku. Iba zo Záhrebu vám cesta zaberie pol dňa. Ak ste fanúšikmi Hry o tróny (natáčalo sa tu veľa záberov), prípadne chcete vidieť jedno z najkrajších miest Európy, neoľutujete.

  Väčšinu cesty pôjdete po chorvátskej diaľnici A1. Je považovaná za jednu z najkrajších diaľnic Európy. Bez prerušenia pôjdete skoro celú trasu popri pobreží. Chorvátske mýto by vás malo stáť približne 30 €. Následne prejdete cez hranice s Bosnou a Hercegovinou a uvidíte aj kúsok z tejto zaujímavej zeme. Potom zbehnete naspäť do Chorvátska a za malú chvíľu ste v cieli.

  Pozrite si ponuku ubytovania v Dubrovníku

  VÝLET PO CESTE - PLITVICKÉ JAZERÁ

  Chorvátsko nie sú iba pláže, ale aj množstvo nádherných prírodných i historických pamiatok. Ak si cestu chcete rozdeliť alebo spríjemniť, máme pre vás ideálny tip:

  • Plitvické jazerá – dychberúca príroda stojí určite za návštevu. Za dospelého zaplatíte 35 €, za dieťa staršie ako sedem rokov 10 €. Na jazerá si ale určite vyhraďte minimálne jeden deň. Najjednoduchšie sa k nim dostanete ak sa za Zahrebom dáte na cestu č 1, ktorá ide súbežne s diaľnicou A1. Pri Karlovaci sa cesta č. 1 odkloní a ide už nezávisle od diaľnice asi 80 kilometrov. Až k Plitvickým jazerám. Všetky info nájdete na ich webe.

  Pozrite si ponuku ubytovania na Plitvických jazerách

  Nádherné Plitvické jazerá

  Trajekty a mosty

  • na ostrov KRK - Njivice, Malinska, Krk, Baška. Na ostrov Krk vedie most pri mestečku Kraljevica (cca 30 HRK/auto)
  • na ostrov RAB - Rab, Suha Punta, Lopar. Na ostrov je trajektové spojenie z mestečka Jablanac do Mišnjaku (cca 105 HRK/auto).
  • na ostrov PAG - Gajac, Novalja, Pag. Na Pag je možné využiť trajektové spojenie z mestečka Prizna do Žigljenu (cca 96 HRK/auto). Na ostrov Pag je možné sa dostať z pevniny aj po moste (Paški most) pri Zadare, a to bez poplatkov.

  Zo Zadaru je trajektové spojenie:

  • na ostrov UGLJAN do Preka (cca 108 HRK/auto) a ďalej po ostrove do Kukljice
  • na ostrov DUGI OTOK do Brbinje (cca 176 HRK/auto) a ďalej po ostrove do Božavy.
  • Posedarje – Benkovac – Pirovac – ostrov MURTER (cez most u mestečka Tisno – zdarma) – Rastovac – Vodice – Vodice-Srima – Šibenik-Solaris – Primošten – Trogir – Split a ďalej po pobreží Jadranskou magistrálou do pobytových miest na Makarskej riviére
  • Benkovac – Vrpolje – Dugopolje – Split (zo splitského prístavu je prevádzkované pravidelné trajektové spojenie na ostrovy Brač – cca 160 HRK/auto, HVAR cca 318 HRK/auto, VIS – cca 270 HRK/auto) a ďalej po Jadranskej magistrále do Omiša, Malej Luky, Nemiry, Brely a do pobytových miest na Makarskej riviére -Brela, Baška Voda, Baško Polje, Promajna, Makarska (z Makarskej premávajú trajekty do Sumartinu na ostrove Brač), Tučepi, Podgora, Živogošće ďalej na juh cez Drvenik (z Drveniku je trajektové spojenie na ostrovy HVAR – cca 108 HRK/auto a KORČULA – cca 202 HRK/auto) a do pobytových miest Brist, Gradac, Klek, Neum, Slano, Koločep, Dubrovnik, Mlini a Cavtat.
  • Z mesta Ploće (bývalé Kardeljevo) vedie trajektová línia na polostrov Pelješac do pobytového miesta Trpanj. Z Trpanju vedie cesta cez Pelješac do Perny a Orebiča, odkiaľ odchádza trajekt do mesta Korčula na ostrove KORČULA.
  • Z Dubrovníka sa trajektom dopravíte tiež do Sobry na ostrove MLJET (cca 140 HRK/auto), odkiaľ sa po ostrove dostanete do pobytového miesta Pomena.

  Nie je nevyhnutné rezervovať si miesto na trajekte vopred. Najmä v letnej sezóne ide nejaký trajekt každú chvíľu. Lístky si stačí kúpiť priamo na mieste.

  preprava trajektom na ostrov

  Poplatky na cestách (pre vozidlá do 3,5 t)

  MAĎARSKO

  • V Maďarsku funguje elektronický systém (rovnako ako u nás), pomocou ktorého si môžete diaľničnú známku zakúpiť online. Link nájdete tu. 10 dňová stojí cca 12  €, mesačná stojí cca 19 €.

  RAKÚSKO

  • V Rakúsku budete musieť mať ich diaľničnú známku. Lepí sa hore do stredu čelného skla. Teda nie do horného rohu, ako to bývalo u nás. Dobrá správa je, že nemusíte hľadať prvú benzínku za hranicami. Rakúsku diaľničnú známku pohodlne kúpite aj na našich benzínkach. 10 dňová stojí 9€, dvojmesačná okolo 26€.

  SLOVINSKO

  • V Slovinsku opäť musíte zainvestovať do diaľničnej známky. Týždňová vás vyjde na 15€ alebo mesačná 30€. Známka sa umiestňuje do ľavého horného rohu čelného skla. Kúpite ju predovšetkým na benzínových pumpách.

  CHORVÁTSKO

  • V Chorvátsku nemajú diaľničné známky, platí sa mýto. Ako všade si pri vjazde na diaľnicu zoberiete lístok a pri výjazde ho zaplatíte (kartou, kunami, eurami). Cena sa odvíja do dĺžky trasy.

  poplatky na ceste autom do Chorvátska

  Čo ešte vedieť?

  • Popri rakúskej diaľnici je množstvo stacionárnych radarov, ktoré okamžite zaznamenajú rýchlosť. Dodržiavajte preto predpisy aj keď nevidíte policajné auto. Mohla by vás po príchode z dovolenky nepríjemne prekvapiť pokuta – zasielajú ich automaticky poštou rovno domov.
  • Chorvátsko je členom EÚ, ale nie je súčasťou shengenského priestoru. Znamená to, že na cestu do Chorvátska vám stačí občiansky preukaz. Deti do 15 rokov a zvieratá musia mať cestovný pas.
  • Dajte si pozor na ilegálne prechody hraníc. V Slovinsku v oblasti Pjutu sa nachádza niekoľko cestičiek, cez ktoré sa viete nepozorovane dostať do Chorvátska (napríklad v oblasti dediniek Meje či Zalužie). Nie sú to ale oficiálne hraničné prechody. Podľa správnosti by ste sa mali otočiť a ísť ku správnemu hraničnému prechodu. Ak vás totiž pri ilegálnom prechode hraníc chytia policajti, hrozí vám pokuta až do výšky 400 €.
  • Cesta autom by mala byť plynulá. Chorváti sa snažia, aby v najväčšej sezóne neprebiehali na cestách žiadne rekonštrukcie a cesty boli čo najviac plynulé.

  čo vedieť pred cestou do chorvátska autom?

  Dopravné predpisy a pokuty

  Je potrebné uznať turistickým krajinám, že sa policajti snažia cudzokrajným šoférom skôr pomôcť, ako ich hneď pokutovať. I tak by ste ale mali poznať predpisy a svoje povinnosti. Už len za účelom preukázania rešpektu tej krajine, cez ktorú prechádzate. I my radi vidíme, keď cudzinci rešpektujú naše predpisy. Preto v Chorvátsku:

  • Použite denne svietenie.
  • Nezabudnite na povinnú výbavu ako reflexné vesty, trojuholník, lekárnička
  • Používajte bezpečnostné pásy a detskú autosedačku.
  • Ak prepravujete psíka, vezte ho v prepravnom boxe alebo zapnutého v špeciálnom psom autopáse, či v kufri (a priestor oddeľte mrežou).
  • Dodržiavajte maximálnu povolenú rýchlosť. Bude sa vám to ľahko pamätať, je to rovnaké ako u nás – diaľnice 130 km/hod., mimo obce 90 km/hod., mesto 50km/hod.
  • Maximálna miera tolerancie alkoholu je 0.5 promile. Pri vodičoch do 24 rokov, profesionálnych vodičoch a vodičoch vozidiel nad 3,5 tony musí tester alkoholu ukázať iba nulu.
  • Všetky nehody musia byť nahlásené polícii (tel. 92). Privolaná polícia po kontrole vozidla a miesta nehody rozhodne o ďalšom postupe a poskytne účastníkom nehody potrebné informácie o chorvátskych poisťovniach, autoopravovniach a pod. Ak je pri nehode poškodené vozidlo z cudzej zemi, jeho vodič musí od polície obdržať protokol o nehode a poškodení vozidla, aby mohol vozidlo vyviesť.

  dopravné predpisy v Chorvátsku

  Núdzové telefónne čísla

  • pohotovosť 112 (spoločné číslo pre všetky urgentné situácie)
  • polícia 92
  • prvá pomoc 94
  • hasiči 93
  • pomoc na cestách 987 (z mobilu +385 1 987)
  • predpoveď počasia a situácie na diaľniciach +385 60 520 520
  • Slovenskí policajti - čísle +385 99 7201 001 a +385 99 7201 002.

  Slovenskí policajti sú posledné roky v Chorvátsku prítomní vždy počas letnej sezóny. Pôsobia v Splitsko-dalmatínskej a Primorsko-goranskej župe. Nachádzajú sa v rekreačných oblastiach Trogir, Split, Podgora, Tučepi, Brela a Makarska (telefónne číslo +385 99 7201 001) a  Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska a Moščenička Draga (telefónne číslo +385 99 7201 002).  Ich úlohou je starať sa o bezpečnosť slovenských turistov, poskytnúť pomoc počas pobytu i prechodu cez chorvátske územie. 

  slovenskí policajti v Chorvátsku

  Pohonné hmoty

  Ceny pohonných hmôt sú v Chorvátsku porovnateľné s tými u nás. Za liter nafty zaplatíte približne 1,3 €, za benzín 1,4€. Aktuálne ceny môžete sledovať na chorvátskych stránkach Cijene goriva. Na pumpách zaplatíte bez problémov aj kartou. Lacnejšie natankujete v Rakúsku či Maďarsku. Pred hraničným prechodom si preto nezabudnite naplniť nádrž.

  Cena benzínu v Chorvátsku

  Čo si ešte prečítať/pozrieť?

  Pozrite si ponuku ubytovania v Chorvátsku

  Páči sa vám tento článok? Môžete ho zdieľať s priateľmi.

  Podobné články

  Ako zabaviť deti na dovolenke a dlhých cestách? Margaréta Koklesová28.6.2019Dovolenka s deťmi, Dovolenka pri mori, Autom na dovolenku, Užitočné dovolenkové tipyČím skôr s deťmi vyrazíte objavovať svet, tým viac im bude cestovanie pripadať ako súčasť bežného života. Netreba hneď letieť do Ázie, i dovolenky a výlety po Slovensku a Európe sú fajn. Autom, vlakom alebo autobusom. Sú maminky-cestovateľky, ktoré so svojimi ratolesťami spoznávajú celý svet - napríklad Stáňa Stiborová alebo Maťka Magulová. Sú... Lacné parkovanie pri letisku - Bratislava, Košice, Poprad, Schwechat, Brno a Budapešť Margaréta Koklesová6.6.2019Autom na dovolenku, Užitočné dovolenkové tipy, Lietadlom na dovolenkuDovolenku máte naplánovanú do detailov. Lacné letenky, krásny hotel, výlety a atrakcie... chýba už iba jediné. Vymyslieť, kde necháte svoje auto. Hľadať nestrážené miesto niekde blízko letiska sa nemusí oplácať. Vandalizmus, krádež alebo "iba" odtiahnutie vás po dovolenke určite nepoteší. Istotou sú strážené parkoviská....