Nájdite si svoju dovolenku
Vybrať kriteriá

Záruka najnižšej ceny
Nakupujte u nás za rovnaké ceny, ako priamo v cestovnej kancelárii, so všetkými výhodami a vernostnými zľavami.

Široká ponuka zájazdov
Vyberte si z ponuky slovenských, českých, rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na jednom mieste.

Zájazdy

Všeobecné informácie

1 2 »

O destinácii

Split je najväčšie mesto na jadranskom pobreží (druhé najväčšie mesto Chorvátska), hlavné hospodárske, dopravné a kultúrne centrum Dalmácie (cca 210 tisíc obyvateľov). Split leží v severnej časti Strednej Dalmácie na polostrove medzi Kaštelským zálivom a Splitským prielivom. Mesto je významným priemyselným strediskom, veľkým strediskom cestovného ruchu a veľkým dopravným uzlom. Je tu významný prístav (osobný aj nákladný), pravidelné trajektové a lodné linky spájajú Split s okolitými chorvátskymi ostrovmi (napr. Brač, Hvar) a diaľkové lodné a trajektové linky s Talianskom. Split má aj medzinárodné letisko, vlakovú stanicu a veľké autobusové nádražie.

Nachádza sa tu množstvo kultúrno-historických pamiatok, múzeá (námorné, etnogtafické, archeologické), galérie, Národné divadlo, ZOO. Mesto vyrástlo okolo paláca, ktorý dal pred 1700 rokmi postaviť rímsky cisár Dioklecián a tzv. Diokleciánov palác (zapísaný aj do listiny kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1979) a ďalšie pamiatky z rímskych čias sa tu zachovali dodnes. Ďalšími dôležitými pamiatkami sú tri brány – Zlatá, Strieborná a Železná, Jupiterov chrám, zvonice katedrály z 13. a 15 storočia, bývalá radnica, kláštor a kostol Sv. Frane, starý chorvátsky kostol Sv. Nikola a mnoho ďalších.

Podnebie je stredomorské, s veľmi suchými letami a priemerná teplota v júli tu dosahuje 26,2°C, zimy sú mierne a pomerne vlhké a Split patrí medzi najslnečnejšie miesta v Európe. Mesto samotné nie je až takým významným letoviskom pre strávenie letnej dovolenky. V Splite je 6 mestských kúpalísk - drobné kamienky, piesok, pláže doplnené umelo, na riviére sa nachádzajú väčšinou kamienkové pláže a okolo hotelov betónové terasy. Známa je piesková pláž Bacvice, ktorá sa nachádza v strede mesta a bola vyznamenaná aj tzv. Modrou vlajkou. V okolí mestá je však niekoľko veľmi známych chorvátskych letovísk - Trogir, Baška Voda, Omiš, Makarska, Brela, Gradac ai, ktoré, tak ako aj samotné mesto Split, patria k oblasti pod názvom Makarská riviéra a samozrejme, že z mesta sa dajú podnikať aj výlety na niektoré chorvátske ostrovy Korčula, Brač, Vis, Hvar.

Vzdialenosť od letiska

1 km (Split)

Vzdialenosť od Bratislavy

830 km

Pláž

Piesočné, kamienkové, betónové terasy

Zábava

Druhé najväčšie mesto Chorvátska Split ponúka na svojej pláži Bacvice mnoho barov, reštaurácií a diskobarov. Do skorého rána sa zabavíte v klube Shakespeare.

Mapa

Video